Quake 2 Tylko Dla Prawdziwych Maniaków: Quake 2 Only For Real Geeks

Quake 2 Tylko Dla Prawdziwych Maniaków: Quake 2 Only For Real Geeks

Ergonomia

Na grę w Q2 wpływaj± również pewne “zewnętrzne” czynniki i je¶li s± Ľle zorganizowane, gracz nie będzie mógł grać tak dobrze jakby mógł :) Bardzo ważne jest aby gracz czuł się wygodnie i swobodnie przy swoim komputerze, bo wtedy nic go nie rozprasza i może wpełni skoncentrować się na grze. Teraz spróbuję Wam opisać te podstawowe, najważniejsze elementy.

Pierwsza sprawa – monitor musi być dokładnie na przeciw naszej twarzy, nie możemy patrzeć w bok, bo po pewnym czasie da się odczuć bóle w karku. Głowa niech będzie trochę wyżej niż monitor, tak aby ¶rodek monitora był na równi z nasz± szyj±. Wtedy widzimy wszystko lekko z góry i tak jest dobrze.

Następnie – fotel. Tak, to też jest do¶ć istotna rzecz. Ważne by był obracany, żeby miał kółka i w dodatku podparcia pod łokcie. Uregulujcie wysoko¶ć fotela, tak żeby nasz monitor był na równi z nasz± szyj± (patrz wyżej). Na fotelu trzeba siedzieć prosto, żeby uda były prostopadłe do tułowia i nie można zakładać nogi na nogę [niedokrwienie? :)], ale można je skrzyżować w kostkach, jak kto¶ lubi :P

Teraz zajmiemy się spraw± sprzętu zewnętrznego, czyli: myszka [z podkładk±], gło¶niki i klawiatura.

 1. Myszka – wybierzcie tak±, żeby pewnie leżała w dłoni i żeby się dała obj±ć jedn± dłoni± i podnie¶ć. Wspaniale, gdy weĽmiecie bezprzewodow±. Dobrze by było gdyby miała dwa przyciski, rolkę i trzeci, mały przycisk po boku [może służyć jako zoom ;)]. Podkładka pod myszkę musi być dosyć duża i BARDZO dobrze trzymać się blatu biurka, musi mieć też dobre tarcie, żeby nie było przerwań w poruszaniu myszk± [ten problem znika, przy myszce optycznej ;)].
 2. Gło¶niki – przy graniu w Quakea, gło¶niki możecie sobie chwilowo odł±czyć i przypi±ć słuchawki – może nie wiecie jak± ważn± rolę spełnia dobre nagło¶nienie stereo, ale powiem wam, że warto usłyszeć, jak delikwent bierze sobie zbroję i od razu wiecie gdzie jest, prawda? :). Dzięki słuchawkom, bardziej wczuwasz się w grę i słyszysz najmniejszy kroczek przeciwnika. Słuchawki polecam bardziej niż gło¶niki, ale z gło¶nikami też da się żyć ;).
 3. Klawiatura – nie może mieć mięciutkich, ciężko wciskaj±cych się przycisków, bo wiadomo – to obniża znacznie nasz± skuteczno¶ć wymiatania :). Musi mieć, takie twarde, leciutko wchodz±ce przyciski [i super sprawa jak wydaj± dĽwięk “klik” :) ].

Położenie biurka i inne drobnostki – nie każę Wam robić przemeblowania, ale lepiej gdyby¶cie mieli biurko przy oknie i monitor odwrócony od okna [wiecie, żeby nie było tych denerwuj±cych refleksów ¶wietlnych]. Żeby Was słońce nie raziło, polecam firanki i żaluzje w oknach ;). Gdy macie na parapecie parę ro¶linek, to bardzo dobrze, bo przyjemnie czasem odwrócić wzrok od monitora i popatrzeć na te ładne kwiatuszki :P. Gdy jest lato, koniecznie uchylcie troszkę okno.

Te podstawy ergonomii zapewni± Wam przyjemne granie w Quake 2 :). To by było na tyle. Pozdrowienia!

Żarek

https://web.archive.org/web/20041217033917/http://quake2.gry-online.pl:80/dzial.php?id=a__ergonomia

Taktyka
(podstawy)

    Moim zadaniem jest przedstawić Wam trzy podstawowe style gry w Quake 2. Na pewno nie przyjdzie mi to łatwo, ale my¶lę, że zrozumiecie o co mi chodzi. Wymienię ich nazwy i pokrótce opiszę:

 1. Camping [campować, camper]
  Czynno¶ć niesamowicie bezczelna, polegaj±ca na utkwieniu w jakim¶ cichym i ciemnym zak±tku mapy najlepiej z railem za pazuch± i wyczekiwaniu, aż przebiegnie obok nosa jaki¶ przeciwnik. Wtedy tylko rozlega się strzał i już leży nieszczęsna ofiara campera. Camperstwo jest potępiane przez wielu graczy na wielu serwerach i niekiedy można dostać porz±dnego kopniaka z serwera za takie zachowanie. Camping ma swoje zalety, ale również i wady; do zalet zaliczyłbym jedn± – możliwo¶ć całkowitego zaskoczenia ofiary [choć starzy wyjadacze puszczaj± rakiety w najciemniejsze zak±tki i nie łatwo ich zaskoczyć]. Wad jest znacznie więcej: amunicja przecież kiedy¶ się kończy i trzeba ganiać pół mapy (chyba, że się zacampisz przy railu :P), umiejętno¶ci grania w Q2 wcale nie podwyższaj± się przez camping, bo co to za trening – siedzenie na czterech literach operuj±c tylko myszk±? Nie będę już łopatologował wymieniaj±c więcej wad, bo to by mi zajęło jakie¶ 3 MB tekstu ;). Ogólnie – camping jest niemile widziany i w żadnym wypadku nie zalecam go!
 2. Asekuracyjnie
  Ten styl gry jest dosyć rzadko spotykany. Delikwent porusza się najczę¶ciej na przemian kucaj±c, biegn±c [rzadko skacze, żeby (jak podejrzewam) nie wydawać żadnych dĽwięków] i za każdym razem jak zobaczy jakikolwiek cień, jeżeli co¶ mu zepsuje “harmonię”, to od razu puszcza tam rakiety, granaty i co tam jeszcze ma :) Taki człowiek, gdy ma wyj¶ć zza rogu, najpierw oczyszcza kolejne pomieszczenie granatem czy innym orężem. Jego atak wygl±da tak: czajenie się – oczyszczenie – wypuszczanie na ¶lepo rakiet, granatów – cofanie się, by zaj¶ć przeciwnika z drugiej strony.
  Dzięki temu stylowi rzadziej się umiera, bo unikana jest bezpo¶rednia walka. Reasumuj±c – styl dla ludzi z mocnymi nerwami, ale też nie za bardzo skuteczny – nigdy nie masz maksymalnej pewno¶ci, czy rzeczywi¶cie, to co zrobisz będzie trafne.
 3. Strafe-jumping
  Bardzo często spotykany styl gry, wymagaj±cy wprawy i treningu, ale kiedy dojdzie się do odpowiedniego poziomu, fach zabijania staje się bardzo skuteczny. Gracz porusza się bez przerwy skacz±c, w dodatku z przyci¶niętymi klawiszami strafe’u [co wielokrotnie powiększa szybko¶ć poruszania się]. Ta lepsza czę¶ć graczy operuje wła¶nie takim stylem, co daje im niezwykłe możliwo¶ci rozgrywki. Gdy poruszasz się szybko, trudniej cię zobaczyć, zestrzelić i w ogóle połapać się gdzie mogłe¶ nawiać. Dynamiczno¶ć rozgrywki w tym stylu doskonale rozwija umiejętno¶ci prawdziwego quakera. Parę miesięcy treningu i dosyć nieĽle się wymiata! Ogółem – styl dla tych, którzy chc± aby ich gra była dynamiczna, energiczna i żeby się przy niej nie nudzić. Gor±co polecam.

W tym krótkim poradniku opisałem podstawowe style gry. Zachęcam do eksteprymentowania mieszaj±c je nawzajem, może wymy¶licie jaki¶ nowy i całkiem skuteczny styl gry :). Osobi¶cie stosuję styl opisany w punkcie 3 – czyli Strafe-jumping. Uważam, że jest najlepszy, czuję się w nim najpewniej i jego powinno się stosować w rozgrywkach quakowych. To by było na tyle, pozdrawiam i życzę powodzenia.

Żarek

https://web.archive.org/web/20041226191029/http://quake2.gry-online.pl:80/dzial.php?id=a__taktyka

Bardziej znane klany TDM:

›› Armia krajowa
Stronka:http://www.akclan.prv.pl
Clan Leaderzy: Hamster
Status: Aktywny
Kanał iRC: #ak
Awards:   
›› 3lite Mates multiclan
Stronka: Http://atlant.pl/~agusia/
Clan Leaderzy: Score | Morph-X
Status: Aktywny
Kanał iRC: #team3m*
Awards: 
›› Always Good Luck
Stronka: http://www.agl.prv.pl
Clan Leaderzy: hanan | Urbasek
Status: Aktywny
Kanał iRC: #agl
›› Too Agressive
Stronka: http://www.team2a.glt.pl
Clan Leaderzy: pcHela
Status: Aktywny
Kanał iRC: #team2a*
›› Broderhood of Death
Stronka:http://www.bodclan.prv.pl
Clan Leaderzy: Executor |MiXXer
Status: Aktywny
Kanał iRC: #bodclan
›› StraNGers
Stronka: http://www.sng-team.one.pl/ 
Clan Leaderzy: Venon
Status: Aktywny
Kanał iRC: #sng-team
›› Brand New Clan
Stronka: http://www.q2bnc.tk
Clan Leaderzy: eM | Kicia
Status: Aktywny
Kanał iRC: #q2bnc
›› ArenA
Stronka:
Clan Leaderzy: GuanDi
Status: Aktywny
Kanał iRC: arena.q2
Awards: |
››  Fear Factory
Stronka:http://www.ff.atmopol.pl/ 
Clan Leaderzy: Axel | maszex
Status: Aktywny
Kanał iRC: #ff.q2
Awards:
›› Lords of Terror
Stronka: www.lot-clan.prv.pl
Clan Leaderzy: Cegla
Status: Malo/Aktywny
Kanał iRC: brak
›› Międzyrzac Podlaski
Stronka:
Clan Leaderzy: Spitfire | Smart
Status: Aktywny
Kanał iRC:
›› fanatics of Voodka
Stronka: http://www.fov.prv.pl
Clan Leaderzy: krs
Status: Aktywny
Kanał iRC:
›› NightMare Beasts
Stronka: http://www.nb-clan.prv.pl
Clan Leaderzy: Par4no!d | mAq
Status: Aktywny
Kanał iRC: #nb-clan
›› Rebels
Stronka: http://www.rebels.up.pl
Clan Leaderzy: Kw4snY | Sh0cK
Status: Aktywny
Kanał iRC: #rebelsi
›› Riotous Assains
Stronka:http://www.raclan.prv.pl
Clan Leaderzy: Hi7man | Thorn
Status: Aktywny
Kanał iRC: #raclan
›› Synthesis
Stronka: brak
Clan Leaderzy: Scooby | mik
Status: Aktywny
Kanał iRC: #synth.q2
Awards:
›› Total Annihilation Clan
Stronka:http://www.tacclan.prv.pl
Clan Leaderzy: Toxic | G()4T
Status: Aktywny
Kanał iRC: #[TAC]
›› Quake2 Executors
Stronka:
Clan Leaderzy: Sasha | Marcinek
Status: Aktywny
Kanał iRC: #q2e
 Wszystkie klany  CTF:
›› Ewcia Wymiata Cyckami
Stronka: www.ewc.ctf.pl
Clan Leaderzy: Xman
Status: Aktywny
Kanał iRC:
›› Psycho Killers Squad
Stronka: http://pks.ctf.pl
Clan Leaderzy: Grzdyl
Status: Aktywny
Kanał iRC:
›› Ewcia Wymiata Siusiakiem
Stronka: http://www.ewc.cft.pl
Clan Leaderzy: puch
Status: Aktywny
Kanał iRC:
›› Elite Mates
Stronka: http://www.team3m.net/
Clan Leaderzy: score
Status: Aktywny
Kanał iRC: #team3m
›› Shabby Turncoast abandoned
Stronka: http://sta.ctf.pl/
Clan Leaderzy: Al_bundy
Status: Aktywny
Kanał iRC:
›› Extreme Maniacs
Stronka: http://xm.ctf.pl/
Clan Leaderzy: n0n4m3
Status: Aktywny
Kanał iRC:
›› Zwirek i Muchomorek
Stronka: http://zwirek.ctf.pl/
Clan Leaderzy: omen
Status: Aktywny
Kanał iRC:
›› 12 mistrzów
Stronka:http://lordteam.w.interia.pl/
Clan Leaderzy: name3
Status: Aktywny
Kanał iRC:
›› HardCore Machine
Stronka:www.hcm_clan.webprk.pl
Clan Leaderzy: SuN
Status: Aktywny
Kanał iRC:

https://web.archive.org/web/20041228184222/http://quake2.gry-online.pl:80/dzial.php?id=klany

Słownik gracza

›› A

Akcji gra (action game) – bardzo pojemny worek, do którego można wrzucić praktycznie każda grę, w której na plan pierwszy wysunięta jest dynamiczna akcja. Dlatego też mianem tym można okreslić np. MK4, Tomb Raider, Postal, Virtua Cop itp. Ale jakos przyjęło się, by za “action game” uznawać przede wszystkim rozmaite strzelaniny i nawalanki.
Add-on (addon) – dodatek do gry. Może to być tak dodatkowy dysk z misjami (nazywany wtedy także “packiem” lub “data-dyskiem”), jak i np. malutki programik, który powiedzmy zmienia odgłosy wystrzałów z broni. Nie mylić z -> patchem!
AI (SI) – skrót od angielskiego zwrotu okreslajacego “sztuczna inteligencję” (Artificial Intelligence). W grze oznacza to tyle, że “wysoka AI” sprawia, iż komputer zachowuje pozory logicznego działania, potwory nie czekaja aż je ustrzelimy itp. Ale naturalnie – ludzkiego umysłu to nie zastapi. Okreslenie “AI” spotykamy najczęsciej przy strategiach i grach FPP.
Akcelerator grafiki (dawniej:3DFx,VooDoo) – specjalizowana karta graficzna, której zadaniem jest “wyręczanie” procesora i “normalnej” karty grafiki przy tworzeniu grafiki – 3D. Mówiac krótko: rzecz, która daje niesamowitego “kopa” grafice wielu gierek, zwiększa ilosć -> FPS, dodaje ciekawe efekty wizualne i w ogóle jest to cos, co warto mieć w swoim komputerze. Zreszta większosć nowych gier (zwłaszcza -> 3D) i tak nie uruchomi się bez akceleratora…
Aktywna kamera – w czasie gry kamera dynamicznie zmienia położenie, ukazuj±c nam plan gry z wielu różnych ujęć. Np. w grze Incubation czasem widzimy akcję oczyma wroga, kiedy indziej z góry, boku itp.
Adventure game – czyli gra przygodowa. Np. Discworld Nior, Głupki z Kosmosu itp.
Arcade game – gra zręcznosciowa, wymagajaca głównie refleksu. Np. Gex, Frogger.
Artworki (Concept Art) – slangowe okreslenie na prezentowane niekiedy na łamach pism np. rysowane projekty grafiki, postaci, -> backgroundów itp. z danej gry.
Audio-track – muzyka (choć nie tylko) w grze/programie nagrana tak, jak na normalnym kompakcie z muzyka. Audio-tracki możemy więc odsłuchiwać nawet za pomoca czytników CD w wieżach muzycznych (np. zobaczcie nasz kompakt z Timeshockiem – jest tam mnóstwo dobrej muzyki!).
Avik – popularna nazwa filmów nagranych w formacie .avi (choć w sumie wszystkie filmiki można okreslać takim mianem i swiat się nie zawali, nawet jesli będa nagrane w innym formacie). Patrz także -> Mpeg

›› B

Background – tu w znaczeniu: tło w grze, na którym rozgrywa się akcja. Np. niebo, na którego tle leci nasz samolot. Ale rozumiemy przez to statyczne tło, a nie np. animowane chmury czy jakies inne poruszaj±ce się obiekty. Bardzo często wspomina się o nich przy omawianiu przygodówek (patrz -> adventure), ponieważ ładne backgroundy maj± tam spore znaczenie.
Beta-testerzy – ludzie zajmujacy się testami niemalże gotowych gier (patrz -> beta-wersja), wykrywaj±cy rozmaite -> buraki, sugerujacy zmiany, poprawki itp.
Beta-wersja – gra jeszcze w fazie testów, korekt, poprawek itp. “pieszczot”, ale już wygl±daj±ca praktycznie tak, jak jej wersja finalna. Oprócz beta-wersji s± jeszcze wersje alfa, pre-alfa itp., czyli bardzo, bardzo robocze wersje gier, w których na pewno jeszcze wiele rzeczy ulegnie radykalnej zmianie.
Bitmapa – tu: dwuwymiarowa plansza, “płaski” rysunek. Np. jesli masz jakis rysunek na ekranie komputera w tle Windows’95 – to jest własnie bitmapa. Okreslenie “bitmapowa grafika” oznacza, że grafika w grze nie jest przestrzenna, trójwymiarowa (np. Jazz Jackrabbit 2 ma bitmapowa grafikę). Rozmaite grafiki w formacie .gif, .jpg., .bmp itd. to też bitmapy. :)
Bot – tu w znaczeniu: inteligentny (w miarę), kierowany przez komputer, przeciwnik. Występuje głównie w grach -> FPS, i przydaje się gdy np. chcemy sobie pograć w deathmatch w Quake’a, a nie mamy sieci. Bot symuluje wówczas działanie innego – ludzkiego – gracza. Ss też boty na IRCu ale to już zupełnie inna sprawa kaloszy.
BTW – By The Way – skrót oznaczajacy tyle, co “a przy okazji…”.
Bug – patrz -> burak.
Burak (Bug) – slangowe okreslenie na błędy znalezione w grach. Wielka kolekcja buraków była w swoim czasie gierka Daggerfall, zwana popularnie Buggerfallem ;). Celem eliminacji “buraków” autorzy programów wypuszczaja -> patche.

›› C

Capture the Flag – termin głównie z gier FPS. Odmiana -> deathmatchu. Gracze walcz±, podzieleni na zespoły, a ich celem jest zdobycie flagi konkurencyjnego zespołu i przeniesienie jej np. do własnej bazy.
Celeron – nazwa nieco zubożonej wersji procesora Pentium 2 i Pentium III, stworzona z mysla o komputerach z -> segmentu value. I choć Celeron ustępuje nieco (5-40% w zależnosci od powierzonego zadania) moca obliczeniowa P2 i PIII z podobnym -> zegarem to jego cena jest także o wiele niższa.
Chipset
1.Układ wokół którego zbudowano dany -> Akcelerator grafiki. Np. akcelerator X oparty na chipsecie GeForce 256 oznacza, że jest to karta zbudowana na układzie GeForce 256, tj. jej możliwosci i osi±gi s± mniej więcej takie jak wszystkich kart opartych na tym chipsecie.
2.Zestaw układów elektronicznych obsługuj±cych płytę główna. Różne -> rodziny procesorów posiadaj± różne chipsety. Jest również parę rodzajów chipsetów do obsługi jednej rodziny procesorów.
Cheat – wprowadzona przez twórców gry “furtka” dla tych, którzy nie daja sobie rady z gra. Wpisanie okreslonego kodu sprawia, że życie staje się prostsze…, np. choćby dlatego, że go nie tracimy (w grze) ;). Patrz też -> solucja, -> tips, -> tips-machine -> trainer.
Combo – (kombo,combos,kombos) – pojęcie to zwykle dotyczy gier karate i innych bijatyk. Poprzez combo rozumiemy firmowo zdefiniowan± sekwencję ciosów (albo jakis cios specjalny) uruchamiany poprzez odpowiednia sekwencję klawiszy (np. “gdy zapędzisz przeciwnika w róg ringu, nacisnij dwa raz T, potem E, potem jednoczesnie X i Z” – postać wykona combo “ręka noga, mózg na scianie” ;)). W niektórych grach istnieje możliwosć tworzenia własnych, zdefiniowanych przez siebie, combosów.
Concept Art Patrz -> Artworki
Cool – słowo zaczerpnięte ze slangu -> sceny. Oznacza ogólny i wysoki (acz nie najwyższy) wyraz uznania. Np. “ten tekst jest cool” znaczy, że tekst się podoba komus, kto wyraził taka opinię. A jesli bardzo się podoba – patrz -> rulez.
Cooperative (Coop) – kolejna odmiana zabawy w trybie -> multiplayer. Gracze walcza w zespole, tak przeciwko komputerowi, jak i np. innemu ludzkiemu zespołowi. Patrz też – deathmatch -> teamplay.
Cover CD – kompakt dołaczony np. do pisma poswięconego grom, którego nie można sprzedawać oddzielnie, zawierajacy demka, -> mody, -> totalne konwersje, -> artworki, -> gfxy, -> trailery i inne tego rodzaju dobra (jak np. słowniki gracza…).
CPU – tak ogólnie nazywamy “serce” komputera, czyli jego procesor. Radzimy to wymawiać po angielsku (cos jakby “sipiju” :)), nie po polsku. ;)
Crack – ehm, to po prostu spiracona wersja gry/programu. (Cracki robia crackerzy, czyli w sumie jedna z odmian hackerów). Ew. crack to program, który usuwa zabezpieczenia uniemożliwiajace skopiowanie oryginalnego programu, likwiduje koniecznosć wprowadzania kodów z instrukcji, sprawia, że program “mysli”, iż jest zarejestrowany etc. Ale o tym lepiej się nie rozpisujmy…
Cut-scenki – ogólna nazwa filmików, animacji itp. łaczacych np. kolejne etapy gry lub przerywajacych akcję gry. Patrz też -> intro i -> outro.

›› D

Deathmatch – opcja najczęsciej spotykana w grach FPS. Możemy tam walczyć z innymi graczami, bez udziału komputerowych przeciwników (chyba że z -> botami), przez okreslony z góry czas lub do okreslonej ilosci smierci. Istnieje wiele odmian deathmatchu, np. -> Capture the Flag -> teamplay.
Demo
1. Pokazówka danej gry często dostępna w Internecie lub na -> Cover CD. Dema przeznaczone s± do sprawdzenia czy dany tytuł spełnia oczekiwania gracza. Patrz także -> Playable
2. Okreslenie “filmiku” nagranego w grze pokazuj±cego przebieg gry bez możliwosci nań wpływu (np. nagrany pojedynek pomiędzy dwoma graczami w trybie -> multiplayer). Często mówi się: “nagraj mi demko”. Nie mylić z -> trailerami
Developerzy – Grupa ludzi bezposrednio piszaca gry. Najsławniejsze grupy developerskie to Black Isle, id software, GoD (Gathering of Developers).
Direct3D (D3D) – Fachowo mówiac “srodowisko programistyczne” czyli zestaw instrukcji którymi trzeba opisać grafikę gry -> 3D aby wykorzystywała ona -> akcelerator zgodny -> DirectX. Najczęsciej jest to sprawa zainstalowania odpowiednich ->Driverów akceleratora i zainstalowania odpowiedniej wersji -> DirectX (którego częscia jest D3D) Patrz także -> OpenGL.
DirectX – zestaw rozszerzeń i sterowników dla systemu Windows dostarczany przez Microsoft. DX pozwala na standaryzację sposobu obsługi funkcji multimedialnych (dĽwięku, muzyki, grafiki -> 2D i grafiki -> 3D). Dzięki temu -> developerzy pisz± gry “pod” DirectX podobnie jak producenci sprzętu pisza -> Sterowniki pod DX. Dzięki takiej standaryzacji nie ma już (prawie) problemów z obsługa urzadzeń typu -> Akceleratory. Microsoft co pewien czas (zwykle około roku) publikuje now± wersję DX. Aktualna (czerwiec 2001) wersja to 8.0. DirectX składa się z wielu modułów m.in. -> Direct3D (grafika -> 3D) -> DirectDraw (grafika 2D), DirecSound (DĽwięk), DirectMusic (Muzyka) i inne.
Drive – tu ogólne (choć dosć nieprecyzyjne) okreslenie CD-Romów, stacji dysków itp. (“włożyłem kompakt do drive’a”). Po polsku – napęd.
Driver (Sterownik) – sterownik danego urzadzenia. Program pozwalaj±cy systemowi Windows (lub każdemu innemu systemowi operacyjnemu) obsługę danego urz±dzenia ( -> Akceleratora, Monitora, Karty dĽwiękowej etc. ).
Download – patrz -> sciagnięcie.
DVD – cos, co zastapi już niedługo czytniki CD w naszych komputerach. Płytka DVD przypomina do złudzenia normalny dysk CD – ale ma wielokrotnie większa pojemnosć. Przy czym na czytnikach DVD można odczytywać CDki, a CD-Romy nie moga odtwarzać płyt DVD.

›› E

Easter Eggs – Pochodzace z zachodu okreslenie na ciekawostki wprowadzone do programu (gry) przez -> Developerów podczas tworzenia np. jakies ukryte aluzje do innych gier/ filmów/ ksiażek (w tej kategorii czołówkę utrzymuje Fallout 1 i 2), uruchamiane specjalna sekwencja ruchów czy czynnosci efekty specjalne lub galerie twórców (np. ukryta komnata ze zdjęciami autorów w ostatnim poziomie Quake 2) czy w ostatecznosci jakies efekty uzyskiwane w okreslonym dniu czy godzinie (np. 6 maja każdego roku zamiast normalnego filmiku wprowadzajacego jest zupełnie inny). Praktycznie każdy większy program czy gra posiada EE i ich poszukiwanie może się stać całkiem interesujacym zajęciem. Nie mylić EE z -> cheatami i -> tipsami.
Edytor – zwykle jest to program dołaczony do gry (albo stanowiay jej integralna całosć) umożliwiajacy edycję nowych plansz, grafiki, możliwosci sterowanej przez gracza postaci itp. Pojawiaja się też edytory pisane przez graczy (macie je np. na naszych Cover CD), które pozwalaja ułatwić sobie życie, poprzez np. edycję ilosci kasy, surowców itp. Pełnia wtedy rolę -> cheatów.
Efekty atmosferyczne – tak nazywamy występujace w grach symulacje zjawisk pogodowych (mgły, deszczu, padajacego sniegu, burzy).
Efekty swietlne – ogólna nazwa na rozmaite widowiskowe efekty (flary, refleksy słońca na wodzie, ogień rzucajacy odblaski i cienie na sciany, efektowne eksplozje etc.) występujace w grach, zwykle uzyskiwane dzięki wykorzystaniu akceleratorów. Masę takich efektów możecie spotkać np. w G-Police czy Incoming.
Ekonomiczne (gry) – w sumie jest to odmiana gier strategicznych, w których walka odbywa się nie tyle na polach bitew, co poprzez ekonomiczne wykańczanie wroga (produkujemy więcej, lepiej, wykupujemy jego fabryki i akcje etc.). Np. Capitalism, Industry Giant, Railroad Tycoon 2 etc. Mówi się na nie także “handlówki”. Spora częsć gier łaczy zreszta (w rozmaitych proporcjach) elementy strategii wojskowej i ekonomicznej (np. Caesar 3). Patrz także -> strategiczne (gry) -> sim.
Emoticonki – nazywane również emoticons (emotions + icons). To te wszystkie smieszne znaczki typu: :-), :(, :-/, itp., służace do wyrażanie emocji w tekscie (np. ;-) – jest mi wesoło, żartowałem, nie traktujcie tych słów całkiem serio). Prawda, że to duża oszczędnosć miejsca? :)
Emulator – tu program, dzięki któremu możemy zmienić naszego PC w inny komputer – przynajmniej w takim stopniu, by można było uruchamiać na nich programy stworzone na ów komputer. Co prawda nie bezposrednio (jak podłaczyć magnetofon od C-64 do PC-ta? ;)), ale autorzy emulatorów zwykle przygotowuja trochę oryginalnych programów skonwertowanych w sposób, który umożliwia ich bezproblemowe odpalenie spod emulatora. Na naszych CD zamiescilismy m.in. emulatory C-64, ZX Spectrum i Amigi.
Engine – tu “engine gry”. Jest to, mówiac ogólnie, “serce” danej gry, ta cała “maszyneria”, która wprawia ja w ruch, czyli zajmuje się wyswietlaniem grafiki (w tym efektów specjalnych), przebiegiem rozgrywki, komunikacja sieciowa (jeżeli gra ja oferuje), obsługa urzadzeń zewnętrznych (klawiatury, myszki, joysticki), dĽwiękiem itd. Stad okreslanie “gra X chodzi na engine Unreala” gwarantuje poniekad, że będzie w jakims stopniu podobna do Unreala (jakosć ogólnego otoczenia graficznego, podobne możliwosci działania postaci itp.). Nie jest to szczególnie wyczerpujaca definicja – no ale chyba łapiecie o co chodzi?
Exclusive – cos, co dana redakcja zdobyła dla czytelników na prawach wyłacznosci (np. jako jedyna ma prawo do zamieszczenia dema danej gry). Ale w większosci przypadków exclusive ma dosć ograniczony zakres – np. dana redakcja ma prawo zamiescić demko okreslonej gry jako jedyna… w tym miesiacu, czy jako pierwsza ma prawo zrecenzować jakas grę. Wiadomo, że twórcom gry bardzo zależy, by ich dzieło dotarło do jak największej ilosci ludzi, stad raczej niechętnie daja “exclusivy” na prawach absolutnej wyłacznosci dla danego pisma, bo to zawęża grono odbiorców.

›› F

Fizyka Gry – sposób w jaki gra interpretuje prawa fizyki. Także mianem fizyki okresla się sposób w jaki gra reaguje na kontrolę przez gracza (np. do fizyki gry zalicza się sposób w jaki postać skacze, czy czołg się porusza). Różne gry maja różna fizykę, często specjalnie skrojona do potrzeb odbiorcy gry. Np. gry -> FPS posiadaja inna fizykę poruszania się niż gry -> TPP.
Force Feedback (biofeedback) – najczęsciej pisze się o “grach obsługujacych joye z feedackiem”. Otóż “joye (także pady, kierownice itp.) z feedbackiem” to takie ustrojstwa, które reaguja na nasze poczynania w grze – tj. nie chodzi o to, że jesli poruszymy nim w lewo, to np. samolot wykona zwrot w lewo, ale o to, że jesli np. otworzymy ogień, to joy drga nam w dłoniach, symulujac odrzut broni; jesli jedziemy samochodem po wertepach, to czujemy jak kierownica skacze nam w rękach dokładnie wtedy gdy samochodem targa kolejny wstrzas itp. W sumie rzecz może niezbyt ważna, ale rajcujaca.
FPP – First Person Perspective. Gry -> 3D, w których obserwujemy akcję oczyma bohatera. Przyjęło się tak okreslać gry typu Quake, Doom, Unreal itp., choć np. wiele gier RPG również rozgrywane sa w konwencji FPP.
FPS
1.Frames Per Second (Frame Rate) – Ilosć “klatek” (gdyby grę porównać do np. tasmy filmowej, to każda “ramka” (frame) odpowiadałaby jednemu kadrowi na tasmie) gry wyswietlana przez komputer w ciagu sekundy. Zależy to głównie od mocy obliczeniowej danej maszyny. 20 FPS daje już całkiem płynna animację ekranu, bez skoków i szarpnięć. Im więcej FPS “wyciaga” nasz komputer w danej grze, tym lepiej, choć nie należy demonizować tego parametru. Powyżej ok.40 Fps i tak nasze oko już nie nadaża i jest mu obojętne czy jest tam 50 czy 200 Fps.
2.First Person Shooter – Okreslenie gry FPP polegajacej głównie na strzelaniu do “złego, niedobrego wroga”. Przykład takiej gry: Quake 3, Unreal, Soldier Of Fortune.
3.First Person Sneaker – Okreslenie gry FPP w której większa rolę od strzelania odgrywa myslenie i kombinowanie. Przykład: Thief, Deus EX, Metal Gear Solid. (Okreslenie mało popularne ze względu na to, że nie akronim nie odróżnia tego typu gier od trójwymiarowych strzelanek).
Frame rate = patrz -> FPS.
Freeware – w znaczeniu “wersja freewareowa”. Program w pełnej wersji, który otrzymujemy za darmo. Nie mylcie tego np. z pełnymi wersjami gier na naszych kompaktach, które wcale nie sa freeware, ponieważ trzeba było zapłacić (sporo..) za licencję na ich zamieszczenie. Program freewareowy to taki, który autor z założenia rozpowszechnia całkowicie za darmo, zadowalajac się np. faktem, że komus się on przyda…

›› G

Game-maker – program, który umożliwia stworzenie “własnej” gry, poprzez składanie w całosć rozmaitych, a już gotowych elementów, wbudowanych w program przez jego autorów (np. mamy do wyboru iles tam rodzajów pojazdów, broni, map, muzyczek). Naturalnie tak stworzone gry nadaja się tylko i wyłacznie do amatorskich zastosowań, niech nikt nie liczy, że jakikolwiek game-maker umożliwi mu stworzenie profesjonalnie wygladajacej gry (i zarobienie na niej pieniędzy) klasy choćby (choćby?!) Quake. Gdyby to było takie proste… to sami robilibysmy gry. ;)
GFX – skrót od “grafika”, w znaczeniu “oprawa graficzna gry”. Np. “Gfx tej gry jest w porzasiu”.
Ghost-rider – opcja spotykana zwykle w grach typu “wyscigówka”. Dzięki temu np. jadac po trasie na czas, spotykamy… samego siebie. Tj. komputer odtwarza nam na trasie to, jak jechalismy np. w poprzednim okrażeniu. Dzięki temu poniekad możemy scigać się sami ze soba…
Głębia kolorów – ilosć bitów która jest użyta do generacji koloru. np. 16 bitowa głębia oznacza, że kolor jest dobierany z 16 bitowej palety. Patrz także -> 16 bitowa paleta kolorów -> 32 bitowa paleta kolorów.
God-mode – funkcja często spotykana w grach -> akcji, zazwyczaj wskutek wpisania -> cheatu. Zwykle daje ona niesmiertelnosć, nietykalnosć itp. W efekcie jestesmy jak “bogowie” – nic nam nie można zrobić…

›› H
Hacker – slangowe okreslenie goscia, który włamuje się do cudzych komputerów (zwykle za posrednictwem Internetu) w bardzo różnych celach. Jedni po prostu dla sportu, inni zas chca np. “podprowadzić” cudze dane, czy choćby złosliwie je zniszczyć albo zmodyfikować. W CDA pojawił się kiedys cykl “Poradnik hackera” (jego powtórna i poprawiona oraz poszerzona znacznie edycja miała miejsce w Action Plus), ale – wbrew nazwie – uczył on tylko jak “oszukiwać” gry, poprzez np. modyfikację ->zgrywek itp.
Hardware – ogólne okreslenie tych “bebechów” komputera, które możemy np. dotkn±ć palcem (byle nie pod napięciem ;)) – np. obudowa, płyta główna, monitor itp. Istnieje również software – czyli oprogramowanie.
HDD – Hard Disc Drive. Czyli – twardy dysk, twardziel, hadek, hardziel itp. Można też spotkać się z okresleniem HD (Hard Disc).
Heks – szescioboczny element tworzacy np. mapę, na której rozgrywa się akcja danej gry. Zwykle tyczy się to gier -> strategicznych i (czasem) -> RPG. Nieraz też grafika tworzona jest z heksów, tj. zostaje “złożona” niczym puzzle z wczesniej zdefiniowanych elementów (nie zawsze zreszta heksagonalnych, np. w Clashu elementy te sa kwadratowe i wtedy naturalnie nie mówi już na nie heksy). Z pojęciem heks mogliscie się spotkać też w naszym “Poradniku Hackera” – tam oznaczało ono liczbę zapisana w systemie heksadecymalnym (szesnastkowym).
Hi-color – (16 bitowa paleta kolorów, 16 bitowa głębia kolorów) – tryb, w którym na ekranie może być dostępne naraz 65.536 kolorów. Inaczej -> 16-bitowa paleta kolorów. W grach -> 3D Hi-color może także oznaczać 4096 kolorów i 64 stopnie przezroczystosci.
Hi-res – Historycznie popularne okreslenie grafiki w rozdzielczosci rzędu 640×480 (czyli w trybie -> SVGA). Aktualnie za Hi-res uważa się rozdzielczosci od 1152×864 punkty.
Host – patrz -> serwer.

›› I

IMHO – In My Humble Opinion – skrót oznaczajacy mniej więcej “moim skromnym zdaniem”.
IMO – In My Opinion – podobnie do -> IMHO i oznacza “moim zdaniem”.
Interface – tu w znaczeniu: panel sterujacy gry. Używa się także spolszczonej wersji tego zwrotu (interfejs).
Interaktywna gra – zwykle używamy tego pojęcia na okreslenie gry stworzonej na podstawie sekwencji wideo (film interaktywny, np. X-files: The Game), gdzie gracz może wpływać na rozwój akcji. Ale tak naprawdę, gdyby bliżej przyjrzeć się tej definicji, to KAŻDA gra jest interaktywna…
Instalka – skrótowe okreslenie gry zainstalowanej z CD na HDD (np. “instalka wymaga 300 Mb wolnego miejsca na HDD”). Także w ten sposób mówi się o samym procesie instalacji (“instalka przebiega szybko i bez problemów”).
Intro – film, animacja itd. wprowadzajaca gracza w grę.
IPX/SPX – jeden z protokołów (zestawów zasad) który wykorzystywany jest do komunikacji komputerów podczas gry -> Muiltiplayer. Portokół wykorzystywany głównie przez starsze gry. Stosowany tylko w sieciach lokalnych. Patrz Także -> Serwer -> TCP/IP -> kabel szeregowy -> Multiplayer
IRC – jedna z rzeczy, która ciesza się posiadacze Internetu. Wyobrazcie sobie, że siedzicie przed komputerem i piszecie do nas – a jednoczesnie (w miarę wysyłania kolejnych zdań) pojawiaja się nasze odpowiedzi. Przy czym nasze teksty moga widzieć wszyscy, którzy siedza na danym kanale – lub też tylko ci, na których nam zależy. Istnieje mnóstwo rozmaitych kanałów na IRC, przeznaczonych dla zainteresowanych danym tematem (np. anime, sf, swiry, muzyka, starwars, seks… też). Jest nawet kanał cdaction, na którym w każdy piatek, od 14 do 16, można pogadać sobie z redaktorami CDA. Ale trzeba mieć dostęp do Internetu, niestety… W sumie: takie Party-Line w wersji komputerowej, ale dużo lepsze!
Izometryczna grafika – najczęsciej spotykacie się z okresleniem “grafika w rzucie izometrycznym”. WyobraĽcie sobie, że pole gry ogladacie z lotu ptaka, ale nie patrzycie pionowo w dół, a pod katem (np. 45 stopni). Większosć RTS posiada taka własnie grafikę…

›› K

Kabel Szeregowy – jedna z metod połaczenia dwóch komputerów. Wykorzystuje kabel szeregowy null-modem (ważne !) i porty szeregowe komputera. Przeznaczona głównie do starszych gier. Patrz także -> IPX/SPX -> TCP/IP -> Serwer -> Multiplayer
kB – skrót od Kilobajt. 1024 bajty.
Konfig
1.Popularny skrót od okreslenia “konfiguracji komputera”. Tu w znaczeniu: gra działa na następuj±cym konfigu: P-200, 32 Mb Ram, CDx4, SVGA itp.
2.Plik z zapisanymi przyporzadkowaniami klawiszy za pomoca których kontroluje się grę, także samo przyporzadkowanie klawiszy jest nazywane Konfigiem.
Konwersja – tu w znaczeniu “konwersja gry”. Przeniesienie danej gry z innej platformy sprzętowej na PC (lub z PC na np. PSX). Przykłady: Final Fantasy VII, Resident Evil to konwersje gier PSX-owych na PC. Czasem gry sa z założenia produkowane od razu w wersjach na różne platformy sprzętowe (np. gra X wychodzi jednoczesnie na N64, PSX i PC) i wtedy nie jest to konwersja. O konwersji mówi się wtedy, gdy gra stworzona na jedna platformę, po jakims czasie wychodzi też w wersjach na inne komputery/konsole (zwykle tak jest, gdy dana gra okazuje się wielkim hitem). Nie mylić z -> totalna konwersja.

›› L

Lamer – wielu graczy(szczegolnie FPP) uzywa tego slowa niewiedzac co ono znaczy, a niechce sie tu rozpisywac wiec przeczytaj artykul.
LMB – left mouse button – angielski skrót od: Lewy Klawisz Myszki.
LOL – lots of laughs – Okreslenie mówiace wprost: Kupa smiechu
Low-res – dawniej popularne okreslenie grafiki w rozdzielczosci rzędu 320×200 (czyli w trybie VGA). Aktualnie Low-res to rozdzielczosci do 640×480.

›› M

Manual – to po prostu instrukcja, podręcznik obsługi gry. Jeden z istotnych atutów oryginalnych wersji gier. ;)
MB – megabajt. Miara “pojemnossci” pamięci komputera, a także twardego dysku, CD-Romów itp. Dla okragłosci i większej jasnosci przyjmijmy, że 1 MB = 1000 KB (kilobajtów), a 1000 MB = 1 GB (gigabajt), choć naprawdę to 1 MB = 1024 KB itd.
MHz – okreslenie szybkosci układu (np procesora). 1 Hz oznacza jeden cykl (np jedn± operację, choćby dodawanie) wykonany w ciagu jednej sekundy. 1 MHz (megahertz) to milion cykli. 1 GHz (gigahertz) to miliard cykli, 1 THz (terahertz) to bilion cykli. patrz także -> Zegar
MIDI – tu: muzyczki, które wykorzystuja brzmienia instrumentów zmagazynowane w pamięci Waszej karty muzycznej (o ile takowe posiada, bo sa i takie, które ich nie posiadaja). Dzięki temu plik z muzyczka ma minimalna objętosć, ale jakosć samej muzyki zależy głównie od klasy Waszej karty… i tak czy siak nie brzmi rewelacyjne (choć sa pozytywne wyjatki). Większosć współczesnych gier z tego powodu nie wykorzystuje już MIDI-muzyczek. Spotkaliscie je np. w Duke Nuke’m 3D, Lucky Luke, Get Medieval. Na naszych CD ostatnio regularnie pojawiaja się muzyczki zapisywane w tym formacie. Warto posłuchać! Wystarczy tylko na nie kliknać…
MMB – middle mouse button – srodkowy (trzeci) klawisz myszki. Zwykle umieszcziny pomiędzy lewym i prawym ;) ale zdarza się, że jest na boku myszki lub ukryty pod kółeczkiem.
MMORPG – Massive Multilayer Only Role Playing Game – rodzaj gier -> on-line. Jest to komputerowa gra -> RPG rozgrywana w sieci, gracz posiada na -> serwerze gry swoja postać któr± w miarę grania szkoli. swiat gier MMORPG jest zwykle ogromny (w porównaniu do zwykłych gier cRPG) ze względu na fakt, że w jednej grze może uczestniczyć nawet paręset (lub nawet tysięcy) graczy. Przykłady: Ultima on-line, Everquest.
MMX – rozszerzenie możliwosci -> CPU wprowadzone w 1997 roku przez firmę Intel razem z procesorem Pentium 166 MMX. Rozszerzenie przeznaczone było (podobnie jak póĽniejsze -> 3DNow! AMD) przeznaczone do współpracy z aplikacjami multimedialnymi (czyli grami..). W praktyce było rzadko wykorzystywane. Wszystkie procesory wyprodukowane po 1997 roku posiadaja je wbudowane. Patrz także -> 3DNow! -> SSE
MOD

1. Modyfikacja do gry zwykle stworzona przez graczy. Zwykle modyfikuje zasady gry lub jej -> fizykę. Zobacz także -> scena.
2. (moduł) Plik muzyczny składany z małych kawałków “modułów” muzyki odgrywanych w wczesniej zaprogramowanej kolejnosci, czasem z jakimis efektami typu “echo”. Format pochodzi historycznie z Amigi. najczęsciej spotykane rozszerzenia plików pod którymi występuj± mody to *.mod, *.s3m, *.it, *.xm. Zobacz także -> scena.
Moduł – patrz -> mod.
Motion capture – technika, która umożliwia przeniesienie reakcji ludzkiego ciała (tu – jego poruszeń) na postać komputerowa. Dzięki temu owa postać w grze porusza się (w zależnosci od jakosci systemu motion capture) w sposób dosć naturalny, jak żywy człowiek, a nie kukiełka. Technika ta jest w sumie dużo przyjemniejsza i prostsza (choć dosć kosztowna) niż klasyczna komputerowa animacja i zwykle daje dużo lepsze efekty. M.C. najczęsciej wykorzystywana jest w grach sportowych, a także rozmaitych grach karate.
MP3 – jedne z formatów zapisu dzwięku. Powiedzmy, że zapisujecie dĽwięk na kompie (jak na magnetofonie) po czym “sciskacie” go do formatu mp3. Po co? Nie można zostawić go jako -> wave? Cóż, MP3 jest znacznie oszczędniejszy – na jednym cd można zmiescić nawet wiele godzin muzyki; choć jego jakosć może nie być (i zwykle nie jest) tak doskonała jak w wypadku -> audiotracków. Ogólnie: im więcej upchacie muzyki na CD czy HDD – tym gorsza jej jakosć.
Mpeg (czytać empeg) – okreslenie pokrewne do Avik. Oznacza film w formacie *.mpg, *.mpeg i pokrewnymi.
MUD – multi user dungeon. Specyficzna odmiana gier RPG on-line. Rozgrywana (w większosci przypadków) w trybie tekstowym. Pojęcie znane fanom RPG i nikomu innemu zasadniczo niepotrzebne. ;)
Multiplayer – możliwosć jednoczesnej gry więcej niż jednego gracza w danej chwili w tę sama grę. Każdy gra na swoim komputerze, połaczonym z innymi w sieć. Tryb multiplayer dzieli się na wiele odmian (-> deathmach itp.). Popularne sa multiplayerowe partyjki w gry typu -> RTS, np. Warcraft 2, czy wyscigówki, gry -> FPP itd. Można grać w Internecie jak i w sieci lokalnej – czyli na paru kompach poł±czonych kabelkami. Fajna sprawa! obejrzyj także -> TCP/IP -> IPX/SPX -> Serwer -> Kabel szeregowy

›› N

NPC – Non Player Character,Non Playable Character – Okreslenie znane głównie z gier RPG. W ten sposób okresla się postać w grze, która nie jest sterowana przez człowieka, ale ma jakies znaczenie w grze (np. jest to ktos, kto zdradzi nam gdzie ukrywa się smok). Powiedzmy, że w ten sposób możecie jednak okreslać wszystkie sterowane przez komputer postacie (w tym np. potwory w Q2) w grze i nikt nie powinien się za bardzo krzywić, że bzdury gadacie.

›› O

OEM – “gra w wersji OEM”. Gra, przy której widzicie ten dopisek, to gra firmowo dołazona (jako bonus) do np. zakupionego przez Was akceleratora. Jesli sprzedawca SAM doda Wam jakas gierkę, to nie jest ona w wersji OEM. Ale jesli w firmowym pudełku z akceleratorem znajdziecie np. kompakt z Descentem – to jest to wersja OEM. Często (acz nie zawsze) sa one zmodyfikowane w stosunku do oryginału – np. kod jest zoptymalizowany do współpracy z dana karta, sa dodatkowe misje (albo też jest tylko częsć oryginalnych misji… zależy).
OFC – OF Course – oznacza po prostu: “oczywiscie”.
OMG – Oh My God! – “O mój Boże!” (np. OMG TKK – O my God! They killed Kenny!)
On-line gry – gry stworzone z mysla o zabawie w sieci (tu: Internecie). I (zwykle) niemożliwe (lub ew. wyjatkowo mało rajcujace) jest granie w takie gry solo, na pojedynczym (izolowanym od innych) komputerze.
OpenGl – Zestaw komend które moga być wykorzystane do kreacji grafiki gier -> 3D. Okreslenie “Gra korzysta z OpenGL” oznacza, że dana gra potrzebuje -> Akcelerator potrafiacy wykorzystać te rozszerzenie. Jest to najczęsciej sprawa -> driverów. Patrz także -> DirectX -> Direct3D.
Outro – film lub animacja kończaca grę.
Overclocking – sposób by nieco przyspieszyć nasz komputer. Najczęsciej poprzez “podkręcenie” procesora z fabrycznej częstotliwosci na wyższa (np. Duron 600MHz podkręcamy na 650MHz). W każdym razie ODRADZAMY samodzielne zabawy w overclockowanie – ryzykujecie poważna awarię sprzętu. Zreszta nawet w wypadku pomyslnego przebiegu tej operacji, overclockowany sprzęt z reguły jest mniej stabilny i jest większa szansa na jego awarie…

›› P

Patch – czyli “łatka”. Jest to jakby upgrade gry, tworzony przez jej twórców i udostępniany bezpłatnie, eliminujacy wykryte (za póĽno) błędy, poprawiajacy grafikę, czy zmieniajacy -> fizykę gry lub wyważenie gry itp. Przed instalowaniem patcha należy przeczytać plik -> read me. Niektóre patche musza być instalowane na konkretn± wersję gry (np Sin z 1.01 na 1.03), podczas gdy inne moga być instalowane na jak±kolwiek wersję (np. Quake2 z jakiejkolwiek wersji (od 3.05 do 3.19) na 3.20).
Pick-up – jest to “znajdĽka” która jest często spotykana, np amunicja, czy broń. Patrz także -> Power Up.
Piksel – tu w znaczeniu: najmniejszy element tworz±cy grafikę w grach. Np. okreslenie 640×400 oznacza, że grafika w programie zawiera (w każdej linii składajacej się na obraz w monitorze) 640 pikseli w poziomie i 400 w pionie. Częste narzekanie na “pikselozę” wynika stad, że czasami piksele sa bardzo duże i s± tym samym wyraĽnie widoczne.
Platformówka – w sumie odmiana gier zręcznosciowych, akcja dzieje się na rozmaitych – zwykle gdzies zawieszonych – platformach. Np. Prince of Persia, EarthWorm Jim, Frogger itp.
Playability – m±dre angielskie słowo, które tłumaczymy jako “grywalnosć”. A co to jest – to już przecież wiecie.
Playable – w znaczeniu “playable demo”. Demko, w które można zagrać, w przeciwieństwie do non-playable, czyli rolling-demek, gdzie skazani jestesmy tylko na status obserwatorów.
Polygon – element, z którego składa się obiekt w grach -> 3D. Im więcej polygonów zawiera np. dana postać, tym lepiej, bardziej realistycznie i mniej “klockowato” wyglada. I tym bardziej obciażony jest komputer, przez co gra “chodzi” wolniej… Polygon jest najczęsciej (99.99% przypadków) trójkatem. Często nazywany jest “poligonem” – brzmi to nieco dziwnie ale oznacza ni mniej ni więcej tylko “poli”=”wielo” i “gon”=”kat” czyli “poligon”=”wielokat”. Fajny homonim.
Power-up – Element głównie w grach akcji powoduj±cy, że przez pewien czas postać jest w jakis sposób znacznie wzmocniona np. czasowa niesmiertelnosć lub poczwórne zadawane obrażenia. Power-up’y w przeciwieństwie do -> pick-up’ów nie sa częstym elementem gry (np w grze FPS amunicja to pick-up, ale niewidzialnosć to power-up).
Press-pack – zestaw przygotowany przez producenta danej gry, zawierajacy najczęsciej materiały prasowe, reklamy, CD ze screenami z gier itp. Znacznie ułatwia on pracę redaktorom…
Public Domain – rodzaj licencji na program w której jego autor przekazuje swoje dzieło dla potomnych pozwalajac na wszystko łacznie z modyfikacj± w kodze programu (w przeciwieństwie do innych licencji) patrz także -> freeware -> shareware.

›› R

RAM – Random Access Memory. Pamięć komputera przeznaczona dla -> CPU na wykonywanie obliczeń lub przetrzymywanie danych które obliczane maja być. Pamięć RAM spełnia dla komputera to same zadanie co dla Ciebie kartka papieru na matematyce, na niej rozwiazujesz zadania i umieszczasz wynik. Różnica polega na tym, że komputer po otrzymaniu wyniku może pamięć wyczyscić, podczas gdy kartki już się wyczyscić nie da. Np. 128 -> MB RAM.
Raytracing – Odmiana -> renderingu w której oblicza się precyzyjnie stopień pochłaniania i odbijania promieni swietlnych od różnych powierzchni. Efektem Raytracingu jest -> render.
Read me (readme, ridmi itp.) – zwykle plik tekstowy, dołaczany do gry/ -> dema/ programu, zawierajacy skrócona instrukcję obsługi, podpowiedzi, informacje o danym programie, wymagania sprzętowe, errata do -> manuala etc.
Recommended – tu w znaczniu “recommened configuration” – konfiguracja komputera sugerowana przez piszacego / autora gry, by dany program pokazał pełnię swoich możliwosci. Zwykle ze dwa razy mocniejsza niż chętnie podawany na pudełku z gra minimalny konfig (na którym gra wprawdzie działa… ale jak, to lepiej nie mówić). Np. konfig minimalny: PIII-700 MHz, 256 MB RAM, Akcelerator, 1 GB HDD zas “recommended”: P4-1.4 GHz, 512 MB RAM, GeForce3, 2 GB HDD…
Remake – nowa wersja już istniej±cej gry. Zwykle remake’ami s± gry znane z komputerów 8-bitowych (np. Space Invaders, Montezuma’s Return, Virus, czy Asteroids). Nie należy mylić remake z -> konwersjami, -> totalnymi konwersjami, ani też z -> upgrade’ami gier.
Rendering (Renderowanie) – Proces tworzenia na ekranie grafiki 3D. Np. Quake renderuje dana scenę, a efektem procesu renderingu jest jedna klatka animacji (z czego wniosek, że Quake renderuje wiele klatek na sekundę aby otrzymać płynna animację) . Obejrzyj także -> FPS -> render -> raytracing.
Render – Slangowe okreslenie obrazka powstałego w procesie -> renderingu badz -> raytracingu. Wspaniałe obrazy z programów takich jak 3dStudio, LightWave czy Poser to własnie rendery.
RMB – right mouse button – angielski skrót od Prawy Klawisz Myszki.
Rozdzielczosć – ilosć jednoczesnie dostępnych na ekranie -> pikseli. Np. 1024×768. Czasem przy okreslaniu Rozdzielczosci podaje się także -> Głębię koloru w bitach np 800x600x32
RPG – Role Playing Games. Dokładna definicja tego rodzaju gier zajęłaby nam pewnie ze stronę… W maksymalnym skrócie: jest to gra, w której wcielamy się w wybrana postać, o okreslonej profesji. Postać scharakteryzowana jest dziesi±tkami parametrów (np. siła, zręcznosć, inteligencja, szczęscie, zdolnosci przywódcze itp.), które modyfikuja nasze poczynania w grze (np. słabeusz nie będzie mógł walczyć ciężkim toporem, głupek nigdy nie opanuje skomplikowanego czaru etc.). Większosć RPG osadzona jest w swiecie fantasy, choć naturalnie sa też takie, których akcja dzieje się np. w realiach cyberpunkowych. Oprócz komputerowych RPG (czyli CRPG) istniej± też RPG, w które możemy grać bez komputera (prawdę powiedziawszy s± one zwykle dużo milsze niż gry komputerowe). Lektura Królestwa Chaosu (poswięconego temu gatunkowi) powinna dać wam jakie takie pojęcie o tym, “czym się to je”.
Rodzina Procesorów – cała gama procesorów oparta na tym samym j±drze (tzn te same wnętrze, ale różne taktowanie lub doposażenie). Np Rodzina Pentium 2 to procesory Pentium 2, Celeron i Pentium 2 Xeon. Rodzina Pentium III to ofc PIII a także Celeron II i P III Xeon. Rodzina Athlona K75 to Athlon i Duron dla złacza Socket-A. We wnętrzu danej rodziny moga oczywiscie być pewne zmiennosci np. Pentium III było produkowane jako procesor dla złacza Slot1 i Socket370, ale sam procesor był produkowany w ten sam sposób.
ROM – skrót (Read Only Memory) oznaczajacy pamięć komputera, w której zapisane sa na stałe pewne dane. Użytkownik nie może jej kasować ani też zapisać tam swoich danych.
ROFL – Rolling On (the) Floor Laughing – czyli: tarzam się po podłodze ze smiechu. Wyraz wesołosci lub pogardy (wysmiania kogos), zależnie od użycia.
ROTFL patrz -> ROFL
RTFM – Read This Fuckin’ Manual, Read The Fuckin’ Manual – czyli: przeczytaj tę **instrukcję. Częsta (np. na ->IRCu) i brutalna odpowiedĽ na pytanie o rzeczy oczywiste (np. “jak odinstalować program?”).
RTS – Real Time Strategy, strategia w czasie rzeczywistym. Odmiana gry strategicznej (choć niektórzy stratedzy twierdza, że to sa tylko ambitne zręcznosciówki), w której akcja toczy się bez podziału na tury, czyli – w czasie rzeczywistym. Np. Red Alert, Warcraft 2, Earth 2140 itd.
Rulez (rulz, rólz, rules itp) – slang sceny. Wyraz wielkiego uznania: Duke rulez! (Duke rzadzi, Duke jest królem, Duke ponad wszystko etc).

›› S

Save – zapis stanu gry, aby móc ja kontynuować pózniej (bo akurat trzeba isć do szkoły) lub zabezpieczyć się przed ewentualnymi zagrożeniami dla bohatera gry (tzw technika save & restore).
Scena
1. Grupa ludzi korzystaj±cych z komputerów do czegos więcej niż grania. Głównie do tworzenia grafik, muzyki czy prezentacji (tzw Dem i Intr). Scenowcy spotykaj± się na tzw. Parties gdzie wymieniaja się -> Stuffem, urz±dzaja konkursy (tzw Compos lub Kompoty). Zreszta jak chcesz wiedzieć więcej to poczytaj taki kacik w CDA…
2. Grupa fanów grajacych w jedna grę. Np. Scena Quake 3, Scena Diablo 2. Podobnie jak w/w spotykaja się na imprezkach (np Qwakowcy na frag-parties) gdzie graja w konkursach aby ustalić kto lepszy, szybszy, ładniejszy etc. Działalnosć danej sceny często prowadzi do powstawania modyfikacji do gry (tzw. -> modów) lub nawet do -> totalnych konwersji.
Screen – tak popularnie okresla się obrazki z gier zamieszczane w gazecie (“dajcie większe screeny!”).
Screen-saver – program, który po zdefiniowanym przez użytkownika okresie “bezczynnosci” właczonego komputera zaczyna wyswietlać na monitorze np. rozmaite animacje, chroniac go w ten sposób od np. wypalenia “na amen” w kineskopie monitora wyswietlanego non-stop przez parę godzin tekstu. W sumie taki przydatny bajerek.
Screenshot patrz -> Screen.
Segment Value – Ogólnie okreslenie segmentu sprzedaży “tanich PC” zwykle rozumianych jako komputer do 1000$ (na zachodzie, gdzie króluja zestawy firmowe, nie składaki jak w Polsce). Na segment value przeznaczone sa tańsze wersje -> chipsetów graficznych (np. GeForce 2 MX), czy procesorów (np. Intel Celeron, AMD Duron).
Sequel – tak nazywa się kolejna grę z danego cyklu (np. Tomb Raider 2 jest sequelem Tomb Raidera). Ciekawa odmiana sequela jest prequel, czyli kontynuacja gry…, ale dziejaca się PRZED wydarzeniami pokazanymi w poprzednim odcinku. Np. powstajace obecnie nowe częsci Star Wars (filmu) sa prequelami znanej nam już gwiezdnej trylogii. Jest też sidequel, czyli gra rozgrywajaca się jednoczesnie (ale obok) wczesniej opisanych wydarzeń. NP. Shadow ot The Empire jest poniekad sidequelem, gdyż rozgrywa się (m.in.) podczas wydarzeń opisanych w Imperium Kontratakuje.
Serwer(Host) – nazwa komputera na który synchronizuje i organizuje grę -> multiplayer. Do serwera dołaczaja się gracze. Serwer może być dedykowany – wtedy nikt nie korzysta zeń do grania lub dwufunkcyjny który poza pilnowaniem rozgrywki służy komus do grania. Zobacz także -> TCP/IP -> IPX/SPX -> Kabel Szeregowy -> Multiplayer
SFX
1. Sound/Fx – skrót oznaczajacy ogólnie warstwę dzwiękowo-muzyczna gry (na okreslenie samych efektów używa się wtedy skrótu Fx).
2. Sound EFfects – skrót oznaczaj±cy wszelakie dĽwięki wydawane przez grę za wył±czeniem muzyki.
3. Special Effects – efekty specjalne (bardzo szeroko rozumiane) obsługiwane przez grę. (Rzadko używane w tym znaczeniu)
Shareware – w znaczeniu “wersja shareware”. Program (albo jego działajacy fragment, np. gra ograniczona do jednej misji), który mamy za darmo do dyspozycji przez okreslony przez autora czas, by móc ocenić, czy warto nabyć jego legalna kopię. Uwaga: po upływie wyznaczonego czasu należy taki program wykasować z -> HDD, lub zarejestrować. Naturalnie twórcy – znajacy życie – często na wszelki wypadek wprowadzaja do takich wersji dodatkowe ograniczenia (np. niemożnosć zapisu save czy automatyczne zakończenie funkcjonowania po okreslonej ilosci dni lub uruchomień), ponieważ wielu użytkowników zupełnie się nie przejmuje warunkami autora… patrz także -> freeware -> public domain
SI – sztuczna inteligencja, patrz -> AI
Sim – rodzaj gier -> ekonomicznych w których poza warstwa ekonomiczn± zarz±dza się jakims tworem np. miastem, wesołym miasteczkiem, szpitalem etc. Przykładowe gry to: Tropico, SimCity 3000, Theme Hospital.
Slideshow
1. tu w znaczeniu: gra działa tak wolno, że widzimy dosłownie poszczególne klatki animacji. Czyli: okreslenie, że jakas gra wyglada jak slideshow jest po prostu epitetem. Zobacz także -> FPS
2. W slangu scenowców oznacza demko, w którym ogladamy iles tam kolejnych scenowych grafik. Zobacz także -> Scena
Solucja – przewodnik po grze, podpowiadaj±cy kolejne kroki ku finałowi. Taka mega-sciaga. Zwykle przydaje się przy rozmaitych odmianach gier przygodowych.
Speeche – słyszalne w tle digitalizowane rozmowy, odzywki oddziałów itp. Czasem używa się też okreslenia “spicze” – ale sami widzicie, że to jakos nie “brzmi”…
Split-screen – możliwosc jednoczesnej gry w dwie osoby (albo i więcej, zależy od gry) naraz na jednej maszynie. Ekran dzieli się wówczas w pionie lub poziomie, tak by każdy gracz mógł widzieć “swój” ekran gry. Efekt spotykany najczęsciej w gracz zręcznosciowych i wyscigowych, choć czasem trafia się i w -> FPS (np. Serious Sam).
Sprite – tu: kawałek jakiejs -> bitmapy, który może poruszać się (sterowany przez komputer lub gracza) po planszy gry, pełni±c rolę np. wrogiego pojazdu. Rozwiazanie spotykane w dawnych zręcznosciówkach (choć np. w DN3D postacie też “robione” sa na sprite’ach). W dzisiejszych czasach odchodzi się od tego typu rozwi±zań, ponieważ sa już przestarzałe i – w dobie produkcji -> 3D – gry, w których występuj± sprite’y nie wygladaja najlepiej… (choć naturalnie od każdej reguły sa wyjatki).
SSE – rozszerzenie możliwosci -> CPU wprowadzone przez Intela w roku 1999. Przeznaczone jest dla obsługi gier 3D i innych w których potrzebna jest duża wydajnosć (np kompresja filmów do formatu Mpeg 2 lub 4). SSE jest obecne w procesorach Pentium III, Pentium 4 i Athlon 4 (ten akurat z AMD). Patrz także -> 3DNow! -> MMX
Sterownik – patrz -> Driver.
Strategiczne gry – gry w których zamiast bezposredniego kierowania bohaterem prowadzi się cały organizm: np. armię na zwycięska wojnę lub konglomerat finansowy na pohybel reszcie swiata. Zwykle gry strategiczne wymagaja odpowiedniego zbilansowania wielu czynników tak aby osiagnać zwycięstwo lub po prostu przetrwać. SG dziela się na -> RTS, -> TBS, -> Ekonomiczne.
Stuff – słowo pochodz±ce ze slangu scenowców, oznaczaj±ce otrzymane materiały (dema, modki itp.), ale używane także przez nas w kontekscie “nowy stuff z firmy X to naprawdę porzadne giery!”.
Suxx – (także sux, suck, saxx, suckz itp) – i znów scenowy slang. Dopisanie, że cos jest suxx oznacza wyraz ostatecznej pogardy dla tego czegos. Np. fanatyczni przeciwnicy Duke’a moga powiedzieć: Duke suxx! (im więcej x na końcu, tym pogarda większa ;)).
SVGA – tak nazywa się typ karty graficznej, który umożliwia wyswietlanie grafiki w -> hi-res. W ten sposób można też omawiać grafikę gry (grafika SVGA = grafika w hi-res).

›› T

T&L; – (w znaczeniu Hardware T&L; czyli sprzętowy T&L;) element nowszych -> akceleratorów (NVidia GeForce, Ati Radeon) który odciaża procesor od liczenia większosci operacji na obiektach w grafice 3D. W grach potrafiacych go w pełni wykorzystać często udaje się uzyskać ponad dwukrotny przyrost szybkosci.
TBS – Turn Based Strategy. Gry strategiczne oparte na system turowy. Najczęsciej s± to gry wojskowe oparte na heksagonalnej planszy. Przykłady V 4 Vicotry, Battleground Gettysburg, Panzer General.
TCP/IP – Zestaw protokołów sieciowych (czyli zestawów zasad) wykorzystywany do komunikacji pomiędzy komputerami. Wykorzystywany w Internecie i w sieciach lokalnych. TCP/IP jest wykorzystywany współczesnie przez większosć gier -> multiplayer. Patrz także -> IPX/SPX -> Kabel Szeregowy -> Serwer -> Multiplayer.
Teamplay – rodzaj gry sieciowej w którym gracze dziela się na dwie lub więcej drużyn które kolektywnie zbieraja punkty i walcza z przeciwna drużyna. Patrz także -> Cooperative.
Tekstura – bitmapa “powlekajaca” obiekty 3D. Bez tekstur sciana korytarza w Quake (czy jakikolwiek inny obiekt w grze -> 3D) byłaby po prostu jednobarwna bryła. Tekstura jest jak kolorowa tapeta położona na goła, betonowa scianę – czujecie bluesa? Czasami używamy też okreslenia textura.
Theme-pack – program, który ubarwi nam ekran naszego Windowsa, poprzez np. podmianę -> bitmap w tle, animowane kursory, nowe efekty dzwiękowe itp. Często możecie je znalezć w naszym Bonusie na CD.
Tips – zasadniczo przyjęło się, że tips znaczy to samo co -> cheat. Ale tak naprawdę tipsy sa to rozmaite podpowiedzi do gry (np. rozbij okno w trzeciej planszy – a znajdziesz sekretna lokację), a nie kody do wpisywania. Tym niemniej można cheaty nazywać tipsami – to w sumie żaden bład.
Tips-machine – popularne okreslenie programów “bazo-danowych” zawierajacych tipsy, trainery, cheaty, solucje itp.
Totalna konwersja – poprawki, które zamieniaja nam wyjsciowa grę w cos (teoretycznie) zupełnie odmiennego. Np. istnieja TC (Total Conversion) Quake, w której akcja gry rozgrywa się np. na Gwiezdzie smierci, a zamiast shamblerów atakuja nas np. szturmowcy. Ot, takie urozmaicenie oryginalnej giery, zwykle -> freewareowe (choć s± i komercyjne TC). Patrz także -> scena -> mod.
TPP – Third Person Perspective. Gra -> 3D, w której obserwujemy akcję jakby z “trzeciej osoby”, oczyma postaci “stojacej” lub “zawieszonej” gdzies za plecami bohatera. Najbardziej znane przykłady gier w TPP to Tomb Raider i Rune.
Trailer – Avik -> lub -> Mpeg z filmikiem zapowiadajacym grę. Zwykle forma reklamy, cos jak zwiastun filmu w kinach.
Trainer – program, który – po dołaczeniu do okreslonej gry – pozwala nam na rozmaite oszustwa – np. granie z nieskończona iloscia żyć, dostęp do wszystkich etapów itd. itd. Zwracamy uwagę, że zwykle nie ma uniwersalnych trainerów – praktycznie każdy trainer pisany jest z mysla o konkretnym tytule (a nawet o okreslonej jego wersji).
True color (32 bitowa głębia kolorów, 32 bitowa paleta kolorów. Dawniej była to 24 bitowa głębia/paleta) – zwykle to okreslenie pojawia się w kontekscie “grafika w true color”. Oznacza to, że gra wykorzystuje paletę 16.777.216 barw! Jako True color uznaje się grafikę o 24 bitowej i 32 bitowej -> głębi kolorów. W grach -> 3D true color oznacza 16.777.216 kolorów i 256 stopni przezroczystosci.
Tutorial – najczęsciej etap/misja w grze, w której komputer uczy nas poruszania się w swiecie danej gry (obsługa, klawiszologia, funkcja danego przedmiotu itp.). Taki trening przed prawdziwa rozgrywka.

›› U

Upgrade
1. “ulepszenie, rozbudowanie”. W naszych recenzjach używane jest w znaczeniu “pack z misjami do gry X jest poniekad upgrade gry Y, gdyż zawiera nowe misje i jednostki, a dodatkowo umożliwia też…”. Powiedzmy, że od biedy można (choć nie do końca) utożsamiać upgrade z patchem. Patch jest bowiem zwykle poprawieniem przeoczonych wczesniej błędów, zas upgrade to wzbogacenie gry o nowe możliwosci itp.
2. wymienienie w komputerze jakiejs częsci na lepsza/szybsza, dołożenie np. pamięci, dokupienie twardego dysku etc. Czyli rozbudowa komputera aby był szybszy i lepszy (przeciwnosć downgrade’u który oznacza cos dokładnie przeciwnego).
Upload – umieszczenie jakiegos pliku w sieci (najczęsciej Internet). Zobacz także -> sciagnięcie

›› V

V – w znaczeniu np. engine v1.0 – czyli wersja (v-ersion) engine numer… Zwykle im wyższy, tym lepiej. Tyczy się to też patchy.
VooDoo
1. Seria -> Chipsetów do -> akceleratorów firmy -> 3DFx. Kiedys okreslenie czegos mianem “VooDoo” było równoznaczne z okresleniem “Akcelerator”.
2. Seria dziwnych, często pozornie bezsensownych czynnosci które trzeba wykonać, aby jakas gra, program czy urzadzenie zadziałało np. kiedys aby uruchomić w polskim Windows kartę RIVA 128 trzeba było zmienić obsługę klawiatury z polskiej programisty na amerykańska, po czym zainstalować -> drivery karty i znowu zmienić rodzaj klawiatury. Dziwne sa drogi komputerów…
Vs. – skrót od versus (czyli “kontra”, “przeciwko”). Np. Aliens vs. Predator.

›› W

Wave – czyli popularne “łejwy”, to po prostu kawałki muzyki czy ludzkiej mowy, efektów itp. odtwarzane w grze na zasadzie magnetofonu (nagrane – odtworzone). Wada tego rodzaju zapisu jest raczej duża objętosć tak zapisanych dzwięków. Ale i tak większosć gier zawiera w sobie sporo tego rodzaju dzwięków (np. teksty oddziałów, rozmowy pilotów, muzykę itp.).

›› Z

Zegar – w najogólniejszym znaczeniu prędkosć w MHz (milionach taktów na sekundę) lub GHz (miliardach taktów na sekundę) z jaka pracuje dane urzadzenie (najczęsciej oznacza to procesor, kartę grafiki i pamięci). Generalnie im więcej tym lepiej (i drożej). np. “ten procesor ma zegar 850 MHz”. Zobacz także -> MHz
Zgrywka – czyli -> save gry. Np. w znaczeniu “nie można robić zgrywek podczas misji”.

 ››  Je¶li dalej czego¶ nierozumiesz, badĽ chcesz aby jakies slowo ktorego nierozumiesz pojawiło sie tu to zagadaj do VolT `a : 3491196
  by VolT ©

https://web.archive.org/web/20041020200857/http://quake2.gry-online.pl:80/dzial.php?id=a__slownik

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.